Govor mržnje Tema broja

Ružni su komentari odraz u ogledalu

 

Ljudi su ovih dana izvan kontrole. Govore neke stvari koje možda čak i ne misle kako bi pokazali to nešto u sebi što se danas sve više i više cijeni u našem društvu. Ljudi sve više cijene bezobrazluk, oholost i sebičnost nego pristojnost, dobrotu i uljudnost.

U današnje doba mnogo ljudi ima potrebu ružno komentirati određene ljude, profesije ili situacije kao da je to postao nekakav trend. Ljudima je lakše nekoga ,,popljuvati” nego reći ikakvu lijepu riječ. Kada netko nekoga uvrijedi ili javno izvrijeđa, za to sazna velik broj ljudi, a što se tiče dobrih stvari, to se pomalo i zanemaruje. To nimalo ne pridonosi našem društvu.

Izvan kontrole

Zašto ljudi uopće imaju tu potrebu? Možda je ljubomora u pitanju jer su svjesni zapravo da su ti ljudi bolji od njih ili imaju životni stil bolji od njihovog, postigli su ono što su htjeli i još mnogo drugih primjera. Možda je u pitanju iznošenje vlastitog mišljenja na što svaki čovjek ima pravo dokle god ono ne vrijeđa ili ugrožava nekog drugog. Ljudi su ovih dana izvan kontrole. Govore neke stvari koje možda čak i ne misle kako bi pokazali to nešto u sebi što se danas sve više i više cijeni u našem društvu. Ljudi sve više cijene bezobrazluk, oholost i sebičnost nego pristojnost, dobrotu i uljudnost. U današnjem vremenu kao da je biti pristojan nešto smiješno i zastarjelo.

Anonimnost

S takvim se ponašanjem susrećemo svugdje, a pogotovo na internetu i internetskim portalima. Određeni novinski portali uklonili su mogućnost komentiranja što je zapravo i pametna stvar jer na taj način ljudi mogu doći i pročitati ono što ih zanima bez gledanja u grozne komentare anonimnih ljudi. Anonimnost. Još jedan plus za komentatore. Na taj način ostaju nepoznati publici i ostaju na neki način sigurni. Bez obzira što su komentari možda anonimni, ljudi iza tog lažnog imena su i dalje ljudi s pravim imenom. Sve to zapravo govori više o ljudima i njihovim osobnostima, njihovi su komentari njihovo ogledalo.

Profesije koje najviše mrze

Danas ljudi svoje frustracije izbacuju baš na taj način – govorom mržnje. Na meti su često doktori, policajci, sudci, političari, odvjetnici, pa čak i manekenke ili čak manekeni, ljudi koji brinu o svome izgledu. Uvijek možemo izdvojiti nekakav negativan komentar na svaku vijest vezanu za neke od ovih profesija. Nitko naravno ne želi da se o njegovoj profesiji priča loše. Svi ti ljudi su postali to jer su to i željeli i trude se učiniti ovaj svijet boljim. Trude se biti dobri u svome poslu i zauzvrat dobivaju negativne komentare za sve što čine jer se netko odlučio iskaljivati na njima. Ljudi bi trebali na svim portalima ukloniti komentiranje da bi se ljudi prestali susretati sa svom tom negativnošću jer će i oni onda s vremenom postati negativni komentatori.

Rea Stojanović

Foto: Rea i Stojanović i Barbara Kauzlarić

LEAVE A RESPONSE

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *

*

code