Tema broja Transrodnost: pomaknimo granice

Biti drugačiji je u redu

 

Ispitali smo naše učenike o temi broja ovogodišnjeg  Otrovnog pera postavljajući im jednostavno pitanje: „Biste li podržali transrodnu osobu u neposrednoj blizini ili obitelji?“

 

Trebamo li prihvatiti?

Živimo u 21. stoljeću, stoljeću u kojem se malo po malo otvaraju novi spektri razmišljanja. Internet nam je omogućio da otkrijemo ljude koji se ne boje pokazati ono što zapravo jesu, okruženi smo utjecajnim ljudima koji nas potiču na drugačija razmišljanja. Poticanje međusobnog poštivanja i razumijevanja kod mladih možda nam nudi bolju budućnost od one koju zamišljamo. Upravo to je potaknulo temu u ovom broju Otrovnoga pera i zato smo se pitali što naši gimnazijalci misle o pojmu transrodnosti i bi li podržali transrodnu osobu i njezino putovanje u promjeni spola. Prema rezultatima provedenog anonimnog istraživanja, većina je učenika odgovorila pozitivno. Tako su nam neki priznali da su već prihvatili takve osobe u svom životu, a manji je dio odgovorio da ne bi podržao takvu osobu zbog vjerskih razloga ili nisu željeli komentirati. Prema dobivenim odgovorima, čini se da je mnogima još uvijek nejasan pojam transrodnosti , a mi vam donosimo neke od najzanimljivijih odgovora. Napominjemo da su odgovori mišljenja naših učenika, a ne provjerene činjenice.

  • Svaki čovjek ima pravo izbora i zaslužuje biti ono što zapravo istinski jest.
  • Treba prihvatiti zato što se ta osoba nije promijenila po karakteru, nego je ostala ona ista, ali zadovoljnija i sretnija u svom tijelu.
  • Da, prihvatila bih je jer smatram da pogotovo sad, u 21. stoljeću svi trebaju prihvaćati druge bez obzira na različitosti. Ljude treba gledati po njihovoj dobroti, a ne po njihovoj seksualnosti.
  • Prihvatila bih transseksualnu osobu u svoj krug prijatelja jer je u redu biti zbunjen, u redu je ne biti siguran gdje pripadamo sve dok odlučimo uložiti trud u traženju sebe.
  • Želim da osoba iz mog bliskog kruga bude sretna bez obzira na promijenjena seksualna obilježja i izgled u globalu. Biti određeni spol, a ne osjećati se tako, stvara frustracije i nesreću. Biti drugačiji je u redu.
  • Ljudi su već podijeljeni na previše kategorija, nije potrebno dodavati još podjela. Ljudi su na kraju svi isti bez obzira na seksualnost i spol.
  • Da, iako bi mi u početku bilo malo neobično. Trebamo ih prihvatiti onakve kakve jesu i podržavati ih.
  • Društvo, da. Obitelj, da. Partner, ne.
  • Ne bih transseksualnu osobu u obitelji i u krugu prijatelja jer smatram da to nije normalno po prirodi, ali i po Božjem planu obitelji i društva.

Poštivanje i prihvaćanje najbolji su odgovori koje smo mogli dobiti, a čini se da većini današnje mladeži, dob, spol, rasa i izgled uopće nisu bitni, nego isključivo razumijevanje i poštivanje.

Tekst i foto: Rea Stojanović

LEAVE A RESPONSE

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *

*

code