Škola je odavno prestala biti mjesto gdje ćemo samo dobiti informacije koje moramo naučiti. Škola je prije svega mjesto koje će nas naučiti istražiti problem, proširiti vidike, uključiti nas u projekte koji aktualiziraju probleme naše zemlje pa i šire jer moramo postati aktivni članovi društva koji shvaćaju probleme svijeta u kojemu živimo, upozoriti na njih i truditi se učiniti svoj svijet mjestom koje je ugodno za življenje.
Upravo zato, ove smo se godine uključili u različite eTwinning projekte u nadi da smo napravili barem mali korak prema zadanim ciljevima.
Kako spriječiti suvremene migracije mladih iz Slavonije i Baranje
„Tko će za nas nešto mijenjati ako nećemo sami?“ – upitala nas je prof. Danijela Zekušić, voditeljica projekta o migracijama mladih koje su postale jedan od većih problema našega društva. Da bi se stvari počele mijenjati u Slavoniji i Baranji, uz otvaranje radnih mjesta, nužna je i promjena klime u društvu. Zato škole trebaju biti pokretač promjena kod mladih ljudi jer omogućuju školovanje za različita zanimanja: od poljoprivrede, obrtničkih zanimanja, preko ekonomske struke, ugostiteljske do gimnazijskih programa,a time ćemo postići i ostanak mladih u domovini.
Zato su učenici iz 3.a, 3.f, 3.i, 1.a i 1.h, pod vodstvom mentorica, profesorica Danijele Zekušić, Biljane Mikić, Tomislave Benić i Andrijane Nemet-Kosijer istraživali uzroke migracija mladih i tražili moguća rješenja koja će mladim ljudima pružiti nadu za ostanak u domovini. Razgovarali su s vlasnicima obiteljskih obrta, provodili ankete i izrađivali plakate koji su nastali kao rezultat samostalnih učeničkih istraživanja statističkih pokazatelja, ali i razmišljanja njihovih vršnjaka o temi iseljavanja. Partneri naše škole u ovome projektu bile su Srednja škola Isidora Kršnjavoga iz Našica, Srednja škola Matije Antuna Reljkovića iz Slavonskoga Broda i Gimnazija Vukovar.
Razvoj gospodarstva i zaštita okoliša – nekad i danas
Još jedan projekt s aktualnom tematikom nastao je u suradnji sa Srednjom školom Isidora Kršnjavoga u Našicama. Razvoj gospodarstva važan je čimbenik bez kojega društvo ne može napredovati, no razmišljamo li pri tom koliki je utjecaj gospodarskih djelatnosti na okoliš. Upravo zato učenici su vrednovali razvoj tehnologije i izume koji su unaprijedili gospodarski razvoj, ali su i prijetnja okolišu. Potrebno je educirati učenike kako svi skupa moramo biti odgovorniji u zaštiti okoliša. Primjerice, racionalno gospodariti vodom, električnom energijom, recikliranjem otpada. U ovom su projektu sudjelovali učenici 1. c i 3. b razreda pod vodstvom profesorica D. Zekušić, T. Benić i Katarine Marcikić, a istražujući gospodarske grane, učenici su imali priliku upoznati se s već izumrlim zanatima poput kovača, izrade kožuha, ali i suvremene tehnologije kao što su uporaba električnog automobila i ili grijanje na solarne panele.
EPAS EUROPE DAY 2021 – United In Diversity
Projekt je suradnja sedam škola ambasadorica Europskog parlamenta iz Austrije, Hrvatske, Latvije, Litve, Mađarske, Portugala i Švedske s ciljem obilježavanja Dana Europe 2021. godine. Svaka od sedam škola predstavljena je s jednim (ili više) mentora (ambasadora seniora) te od 10 do 30 ambasadora juniora, a osnivačica i koordinatorica projekta je profesorica Marina Cvijić. Učenici su bili podijeljeni u devet skupina ovisno o temi koju su odabrali za istraživanje – tradicije, hrana i piće, obrazovanje, slobodno vrijeme, stereotipi, znamenitosti, nacionalni simboli, povijest te budućnost Europe. Učenici su na temelju istraživanja svoje teme na zajedničkom Discord kanalu komunicirali s vršnjacima iz drugih zemalja isključivo na engleskom jeziku te zajedno izrađivali digitalne plakate. Tijekom istraživanja poboljšali su komunikaciju na engleskom jeziku, naučili nešto novo o nekim zemljama Europske unije, poboljšali digitalne vještine kao i toleranciju na različitosti te skupni rad. Svi učenički radovi objedinjeni su u projektnom videu koji je izradio Tomo Mihelčić iz 1. e razreda.
Glavni projektni događaj održan je u čast Dana Europe, 7. svibnja, putem Zoom konferencije na kojoj je bilo 100 sudionika, a ostali su događaj pratili uživo na Facebook stranici GMM EPAS. Na konferenciji su mentori i učenici predstavili projekt i njegove rezultate, podijelili dojmove, a počasni gosti su na početku pozdravili projekt i pohvalili inicijativu te poželjeli svima sretan Dan Europe. Među počasnim gostima bili su: Ognian Zlatev, voditelj Predstavništva Europske komisije u Hrvatskoj; Violeta Staničić, voditeljica Ureda Europskog parlamenta u Hrvatskoj; Andrea Lővei , voditeljica Ureda Europskog parlamenta u Mađarskoj; Frank Piplat, voditelj Ureda Europskog parlamenta u Austriji; Isabel Baltazarr, koordinatorica EPAS programa u Portugalu; Marta Ribele, voditeljica Ureda Europskog parlamenta u Latviji; Egidijus Zaikauskas, član Predstavništva Europske komisije u Litvi; Kristin Björk, project managerica u Europe Direct uredu u Fyrbodalu u Švedskoj te Iva Perić iz Europe Directa u Slavonskom Brodu.
Tekst je nastao u suradnji učenika trećih razreda koji sudjeluju u projektu